Granulat srebra - co to jest Ag 999

Granulat srebra – co to jest Ag 999

Z założenia jest to srebro najczystszej próby. Występuje w formie kulek o mniej lub bardziej regularnych kształtach bądź nieregularnych zlewek o różnych rozmiarach. Masa pojedynczej kulki bądź zlewki najczęściej zamyka się w zakresie 0,5 – 3 gram a najdłuższa średnica nie przekracza kilkunastu milimetrów. W oficjalnym obrocie można napotkać się na srebrny granulat w próbie 999 – 999,9. Więcej informacji na temat prób metali szlachetnych będzie dostępne w przyszłości. Im wyższa wartość próby tym większa zawartość srebra w granulkach a co za tym idzie, mniej zanieczyszczeń innymi pierwiastkami np. miedzią, ołowiem, żelazem lub cynkiem. Czyste srebro ma następujące właściwości fizyczne. Oprócz szarego metalicznego i bardzo połyskliwego koloru cechuje się dość dużą gęstością względną około 10.5 g/cm3.  Dla porównania miedź to niecałe 9 jednostek a czyste żelazo 7,85 g/cm3. Srebro jest również bezwonne. Więcej ogólnych informacji na temat srebra - TUTAJ

 

Srebrny granulat z zasobów własnych Megasilver - Srebro próby 999,9


Pochodzenie – źródła pozyskania Ag

- Granulat srebra jak i ogólnie pojęte srebro można uzyskać głównie z dwóch źródeł.Pochodzenie naturalne np. minerały takie jak argentyt czy chlorargiryt lub rudy miedzi, złota, cynku i ołowiu. Warto w tym miejscu wspomnieć, że Polska jest światowym potentatem w dziedzinie wydobycia rudy miedzi i produkcji srebra metalicznego. KGHM Polska Miedź S.A. produkuje ponad 1000 ton srebra w ciągu roku.

 - Odzysk z surowców wtórnych. To już nasza domena. Srebro znajduje wykorzystanie w wielu dziedzinach życia. Zaczynając od tych oczywistych jak jubilerstwo, numizmatyka i elektronika ze względu na swoją przewodność i odporność termiczną. Również w medycynie i niegdyś w przemyśle fotograficznym można spotkać srebro i elementy zeń wykonane. Wiele z przedmiotów traci po czasie na wartości. Psują się i nie nadają do dalszej użytku lub sprzedaży. Zawartość metali szlachetnych sprawia, że przez lata będzie można odzyskać z nich cenne surowce. Być może i ty posiadasz w swojej piwnicy stare niedziałające urządzenia które zawierają srebro, złoto lub nawet platynę. Warto przejrzeć listę rzeczy które skupujemy ze względu na zawartość m.in. srebra, w artykule – Skup, Rafinacja, Ag 999. 

 

Do czego służy srebrny granulat? Komu przyda się czyste srebro?

Granulat Srebra jest towarem pożądanym przez producentów wyrobów ze srebra wszelkiej maści. Bezpośrednio ze srebra w postaci kulek i granulek powstają później półprodukty do wyrobu srebrnej biżuterii np. druty, blaszki czy kółeczka lub srebrne bigle do kolczyków.  Wszelkiego rodzaju elementy elektroniczne jak np. srebrne styki i srebrne piny najczęściej powstają najpierw z granulatu. Nie inaczej jest w przypadku numizmatyki lub produkcji srebrnych sztabek inwestycyjnych. Klienci indywidualni mogą zainteresować się taką formą srebra. Wielu ludzi posiada biżuterię wykonywaną na indywidualne zamówienie. Są to często piękne kamienie naturalne obrobione w ciekawy sposób przez jubilera lub metaloplastyka. Przekazanie Jubilerowi czystego srebra z zasobów własnych może znacząco obniżyć koszty gotowego wyrobu. Oprócz tego czyste srebro posiada walory inwestycyjne. Na ten kruszec zawsze będzie popyt. W 2017 r. cena srebra jest niska w porównaniu do lat ubiegłych co może zachęcić wiele osób do zakupu i przechowywania do czasu gdy ceny wzrosną. Forma granulek ułatwia transport i dalszą eksploatację. Dalsze przetwarzanie wymaga obróbki termicznej. Łatwiej jest doprowadzić ciepło do wielu małych srebrnych elementów niż do pojedynczej bryły. Można się spotkać również z tym surowcem w formie srebrnych anod.

 

Inne formy czystego srebra metalicznego

Sprawdzenie granulatu pod kątem próby nie jest prostym zadaniem. Jeśli zależy nam na jak najwyższej czystości to na początku warto zwrócić uwagę na formę. Technologia w zakładzie produkcyjnym nie zawsze pozwala na uzyskanie najwyższej możliwej czystości. W obrocie krajowym można spotkać się z zasiarczonym granulatem. Jego kolor jest bielszy i matowy. Wynika to z pewnych braków w procesie technologicznym w produkcji granulatu. Próba takiego granulatu oscyluje wokół 99,7%. Często też mieliśmy styczność z tzw. „granulatem lanym na wodę”. Kolor jest taki powinien choć kształty są bardzo nieregularne. W tym przypadku wysoka próba, czyli 999 jest zachowana, ale nigdy nie zdarzyło nam się trafić na próbę czterech dziewiątek granulatu w takiej formie.

 

Jeśli zależy Państwu na zakupie bądź rafinacji złomu do postaci najczystszego granulatu w próbie nie niższej niż 999.9 to zachęcam do kontaktu z nami.

Sklep internetowy na platformie SKY-SHOP Sklep internetowy
Proszę czekać ...

Informacja

Zalogowano poprawnie